Непрохідність маткових труб – протікає безсимптомно

Непрохідність маткових труб – протікає безсимптомно 18 березня 2010

Маткові труби – це два тонких каналу, по одному з кожного боку матки, за якими зріла яйцеклітина спускається з яєчника в матку. Непрохідність маткових труб – це порушення, при якому яйцеклітина не може проходити через маткові труби. Заблокована може бути одна або обидві маткові труби. Це порушення також відоме яктрубний фактор безпліддя; непрохідність маткових труб є причиною безпліддя у 40% випадків.

Кожного місяця під час овуляції, одна яйцеклітина вивільняється з одного з яєчників. По маткових трубах яйцеклітина спускається в матку. Щоб запліднити яйцеклітину, сперматозоїд повинен пройти через шийку матки, матку і потрапити в маткові труби. Зазвичай запліднення відбувається в той час, коли яйцеклітина переміщається по матковій трубі.

Якщо одна або обидві маткові труби заблоковані, яйцеклітина не може потрапити в матку, і сперми не може досягти яйцеклітини, в результаті чого запліднення та вагітність стають неможливими.

Якщо ж маткова труба заблокована лише частково, збільшується ризик трубної, тобто позаматкової, вагітності.

Особливий вид непрохідності маткових труб, гідросальпінкс – це порушення, при якому маткова труба розширюється і заповнюється рідиною. Рідина також блокує рух яйцеклітини і сперми, запобігаючи запліднення і вагітності.

Якщо заблокована тільки одна з маткових труб, можливість настання вагітності зберігається. Це залежить від того, наскільки добре при цьому порушенні функціонують яєчники, а також від того, що є причиною непрохідності маткових труб.

Непрохідність маткових труб рідко викликає які-небудь симптоми. При гідросальпінкс, можуть виникати болі в нижній частині живота, а також незвичайні вагінальні виділення, але так буває не у кожної жінки з таким діагнозом.

Іноді при непрохідності маткових труб бувають дуже хворобливі менструації і болю під час статевого акту, але це – неспецифічні симптоми цього порушення.

Найбільш поширеною причиною непрохідності маткових труб є запальні захворювання тазових органів. Часто, хоча і не завжди, запальні захворювання тазових органів є наслідком захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Крім того, навіть якщо це порушення давно вилікувано, запальні захворювання тазових органів в анамнезі збільшують ризик розвитку непрохідності маткових труб.

Непрохідність маткових труб зазвичай діагностується за допомогою спеціального рентгена – гістеросальпінгографії (ГСГ). У ході процедури через шийку матки вводять спеціальний барвник, після чого проводять безпосередньо дослідження рентгеном.

Якщо все нормально, барвник пройде через матку, маткові труби, і через яєчники виллється в порожнину таза. Якщо ж барвник не проходить через маткові труби, можна припустити, що у жінки непрохідність маткових труб.

Важливо знати, що у 15% жінок тест дає «хибнопозитивний» результат, коли барвник не потрапляє з матки в маткові труби. В цьому випадку здається, що заблоковано саме те місце, де маткові труби з’єднуються з маткою. Отримавши такий результат, лікар проводить тест повторно та / або застосовує інші методи діагностики.

Серед інших методів, які використовуються дли діагностики непрохідності маткових труб – ультразвук, діагностична лапароскопія або гістероскопія. Кров пацієнтки перевіряють на хламідії і інші ЗППП.

Якщо заблокована тільки одна маткова труба, це, як правило, не заподіює особливих незручностей. Жінкам з таким порушенням, що бажають завагітніти, іноді призначають прийом препаратів, які збільшують ймовірність дозрівання яйцеклітини саме з того боку, де маткова труба відкрита.

При непрохідності обох маткових труб їх можна відкрити за допомогою лапароскопічної хірургії; в ході операції видаляють рубцеву тканину, яка і блокує труби. На жаль це не завжди допомагає. Шанс на успішне завершення операції залежить від того, скільки років пацієнтці (чим вона молодша, тим краще), наскільки сильно заблокована маткова труба, і що є причиною непрохідності.

Статті по темі

• Коли можна вагітніти після рентгену матки
  • маткові труби
  • чи болить під час рентгену маткових труб