Непрохідність маткових труб: лікування, ЕКО, штучна інсемі

Як зачати при непрохідності маткових труб?

Лікарі мені поставили діагноз: непрохідність маткових труб. Поясніть, будь ласка, як це лікується, чи потрібно хірургічне або інше втручання? І чи можна зачати дитину природним способом?

Так, трапляється що після дослідження, яке дозволяє визначити прохідність маткових труб жінки, багато з недовірою ставляться до повідомлення лікаря,про те, що їх маткові труби непрохідні. Вони кажуть, “Доктор, але я ж ні чим не боліла, як у мене таке може бути?”. Нажаль, так може бути, і нічого доктор не переплутав. Прошу уваги! Далі я буду розповідати про те, що потрібно робити для зачаття молодій жінці у віці до 35 років.

Всього 20-30 років тому, жінок, які захворіли на запалення придатків матки, привозили в лікарню з гострим болем внизу живота, з високою температурою, у важкому стані. Сьогодні все по-іншому. Настала ера потужних антибіотиків, і важкі запалення статевих органів зустрічаються рідше і рідше. Найчастіше запальні захворювання протікають настільки непомітно, що після повідомлення діагнозу пацієнтка і її чоловік може довго перебувати в стані здивування. Але результат цих “схованих” інфекцій може бути жалюгідним – непрохідність маткових труб, спайки (фляки) у дружини, хронічний простатит у чоловіка. Точно також може подіяти перенесений у минулому аборт.

Трубний фактор безплідності відповідальний за 20-25 відсотків причин бездітності. У цю категорію входять жінки з повною непрохідністю труб, з одного непрохідною трубою або спайковим (рубцевим) процесом навколо труб. Всі ці стани викликані різними запальними процесами, викликаними гонореєю, хламідіозом та ін Бактерії і продукти їх життєдіяльності заповнюють маткові труби, і в цей час організм жінки бореться з інфекцією. Але от інфекція переможена, однак, на чутливій стінці труб назавжди залишиться пам’ять про цю драму – (спайки) рубці. При своєчасному лікуванні з використанням антибіотиків збиток, що наноситься статевим органам цими інфекціями, можна мінімізувати.

Коли діагноз встановлений, можна приступати до лікування. При повній непрохідності маткових труб – показано тільки еКО. При частковій непрохідності, легких спайках воно може бути хірургічним, що усуває причину, що заважає настанню вагітності. За статистикою хірургів на першому місці по частоті виконання операцій у пацієнток, коштують втручання з приводу тривалого запалення внутрішніх статевих органів – розсічення спайок з відновленням прохідності маткових труб.

За останні роки оперативна техніка ступнула далеко вперед, і багато операцій нині виконують шляхом щадить лапароскопії, тобто без розрізу стінки живота. Лапароскопія полягає в тому, що передню стінку живота проколюють товстою голкою, вводять в черевну порожнину небагато інертного газу (щоб внутрішні органи ледве розійшлися друг від друга), оглядають органи через спеціальну оптичну систему, а в разі потреби проводять операцію спеціальними мініатюрними інструментами. Після такої операції хворі майже не втрачають працездатність. Наприклад, якщо після операції на животі звичайним шляхом потрібно 3-5 доби постільного режиму в стаціонарі, то при лапароскопічному підході жінка може бути виписана додому через добу. Особливо підходять лапароскопічні операції при лікуванні спайок. Справа в тому, що після будь-якої операції в черевній порожнині ОБОВ’ЯЗКОВО утворяться свої власні спайки – адже не буває жодного розрізу без утворення рубця. І часом все те, що було вилучено під час звичайної операції, заповнює тим, що утворюються спайки по-новому. Лапароскопія зводить ці побічні явища до мінімуму.

Сама по собі операція по будь-якого приводу – ще півсправи, існують особливості ведення хворих після різних втручань, які залежать від причини захворювання. Якщо оперативним шляхом була відновлена ??прохідність маткових труб, то виникає інше утруднення: а як вони будуть функціонувати? Адже просто наявність просвіту в трубі ще не дозволяє яйцеклітині нормально просуватися вперед – назустріч сперматозоїдами й для переходу в матку. Необхідно тривале й складне фізіотерапевтичне лікування. Плюс до цього – зусилля по відновленню нормального менструального циклу. Серйозною проблемою залишається позаматкова вагітність. Частота якої після запальних процесів в тазової області збільшується в 6-10 разів. Таким чином, саме по собі оперативне різних видів лікування жіночого безпліддя ще не гарантує зачаття й нормальну вагітність.

Пріоритетом нашої Клініки є народження дитини. Підсумовуючи вищесказане, можу сказати, що для лікування непрохідності труб підходять або еКО або хірургічне втручання. Кому і що???

Коротко аналізуючи переваги та недоліки цих двох методів можна сказати наступне. Вибір лікування для Вашої сім’ї залежить від ступеня пошкодження труб, віку подружжя, інших факторів безплідності (жіночих і чоловічих), тимчасових і грошових витрат на лікування. Наприклад, при ЕКЗ потрібно різні препарати, ін’єкції (уколи), численні візити в клініку, при хірургії в цьому немає необхідності, але відчувається післяопераційний період – до 3-7 днів і довгий період реабілітації жіночого організму. У кожному разі оцінюється результативність!

Імовірність настання вагітності методом ЕКЗ висока в молодому віці – 60% (для жінок молодше 35 років). У тому ж віці хірургічні операції вважаються успішними, але тільки в незапущених випадках (40-70%), і лише 15-20% – у запущених випадках. Ризик позаматкової вагітності при ЕКЗ істотно нижче (1-3%), ніж після хірургічного втручання (25-30%). І, нарешті, найважливіше: про успіх проведення еКО стає відомо вже через 2 тижні після самої операції, про успіх хірургії – лише через 1-2 роки самостійних спроб (!).

• Поставити імплантанти маткових труб Ціна