Лейкоплакія порожнини рота: причини, симптоми, види, лікування

Клініки по метро

Клініки по округах

Дізнайся свій діагноз

Це цікаво

Відгуки про клініки

Лейкоплакія порожнини рота

Загальна інформація

Лейкоплакія порожнини рота вважається передраковим захворюванням, виражається в зроговінні слизової оболонки рота або облямівки губ і супроводжується запальним процесом даних областей.

У людей, які страждають нікотиновою залежністю, зустрічається нікотинова лейкоплакія порожнини рота (лейкоплакія Таппейнера). Поява лейкоплакії не гарантує її злоякісне переродження, однак при нерівномірному фарбуванні ороговілих новоутворень або при їх локалізації на мові ризик утворення злоякісної пухлини зростає.

Причини лейкоплакії порожнини рота

На сьогоднішній день не існує єдиного і загальноприйнятого думки щодо причин, що викликають лейкоплакію. Існує теорія, згідно якої, лейкоплакія виникає як реакція на різні зовнішні подразники, так і на дію внутрішніх факторів. У число внутрішніх чинників, входять різноманітні патології шлунково-кишкового тракту, знижують стійкість слизової оболонки до дії негативних зовнішніх впливів.

Існує думка, згідно з яким, на появу лейкоплакії впливають порушення обмінних процесів в організмі, а також хронічна недостатність вітаміну А. Крім того, певне значення мають і генетичні чинники. У пацієнтів, які страждають вродженими і спадковими кератозами, лейкоплакії розвиваються досить часто.

шкідливі умови праці, пов’язані з переробкою кам’яного вугілля або кам’яновугільної смоли;

нейродистрофічні процеси в порожнині рота, що супроводжуються хронічними запальними процесами.

Симптоми лейкоплакії порожнини рота

Лейкоплакія частіше локалізується на внутрішній слизовій оболонці щік, ближче до кутів рота. Локалізація в галузі мови зустрічається більш рідко. Діагностика лейкоплакії проводиться на підставі огляду та (у разі необхідності) гістологічного дослідження. Клінічна картина даного захворювання знаходиться в залежності від форми лейкоплакії. Виділяють плоску, ерозивно, веррукозную лейкоплакії, а також лейкоплакію Таппейнера.

Види лейкоплакії порожнини рота

Плоска лейкоплакія – найбільш часто зустрічається вид даного захворювання. Зазвичай не викликає хворобливих відчуттів в порожнині рота і виявляється при огляді порожнини рота. У деяких випадках можливі скарги пацієнтів на відчуття сухості і відчуття стягнутості в роті. При візуальному огляді, на слизовій оболонці порожнини рота виділяється пляма (або кілька плям) з чітко вираженими краями, що представляє собою помутніння епітелію. Колір плям – білий або сірувато-білий. При ураженні спинки мови може спостерігатися зміна його рельєфу, поверхня язика набуває горбисті обриси (на тлі зниження тургору). Плоска лейкоплакія може існувати протягом всього життя, не прогресуючи і не доставляючи ніякого дискомфорту пацієнта.

веррукозная лейкоплакія бере свій початок з плоскою лейкоплакії. При посиленні дії місцевих подразників, процес зроговіння прискорюється. Ділянка слизової, вражений лейкоплакією, виділяється за кольором і рівню, значно виступаючи над оточуючими тканинами.

Пацієнти можуть вказувати на дискомфорт в області рота, ділянки лейкоплакії виділяються як білі щільні бляшки, що мають нерівну поверхню, або як бородавчасті розростання білого кольору. Цей вид лейкоплакії з більшим ступенем імовірності може викликати злоякісне переродження уражених ділянок слизової оболонки.

Ерозивно лейкоплакія виникає на тлі веррукозной або плоскою лейкоплакії під впливом травмуючих порожнину рота факторів. Ерозії часто утворюються і в кутах рота, і на бічних поверхнях язика. Пацієнти відчувають хворобливі відчуття в порожнині рота, особливо під час прийому їжі. Даний вид лейкоплакії характеризується найбільш високим ризиком утворення злоякісних новоутворень.

Лейкоплакія Таппейнера характеризується утворенням білого нальоту на слизовій оболонок рота з вкрапленням червоних точок – усть проток на слинних залозах. Ймовірність злоякісного переродження нікотинової лейкоплакії є досить низькою, її зникнення сприяє повна відмова від куріння.

Лікування лейкоплакії порожнини рота

При консервативному лікуванні лейкоплакії, пацієнтам призначаються масляні розчини вітамінів (рибофлавіну, токоферолу ацетату, ретинолу). Активно використовуються загальнозміцнюючі засоби, стимулятори імунітету.

Тривалість і протягом даного передракового захворювання вельми і вельми індивідуальна. Одних пацієнтів лейкоплакія супроводжує протягом десятиліть, без якого б то не було прогресування та злоякісного переродження уражених ділянок, у інших пацієнтів досить швидко з’являється плоскоклітинний рак. З чим це пов’язано – достовірно невідомо.

Пацієнтам, які мають ерозивний або веррукозной вид лейкоплакії, рекомендується хірургічне видалення вогнищ захворювання з наступним гістологічним дослідженням отриманого матеріалу.

Як профілактики лейкоплакії порожнини рота рекомендується установка якісних зубних протезів, відмова від куріння, загальне оздоровлення організму.

© Копіювання матеріалів заборонено. Періодично проводимо перевірку на предмет крадіжки контенту.

• дискомфорт в роті